Dlaczego nie ma kobiet na polskich banknotach? #kobietynabanknotach | Bank BGŻ BNP Paribas

Kobiety odgrywają coraz większą rolę w życiu społecznym. Pełnią ważne funkcje w polityce, zajmują wysokie stanowiska w korporacjach i świetnie radzą sobie w biznesie. Dlaczego więc nie zostały uhonorowane wizerunkami na polskich banknotach?

Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?

W 2014 roku Narodowy Bank Polski miał wprowadzić do obiegu banknot o nominale 500 zł. Pojawiły się wtedy głosy, aby umieścić na nim wizerunek królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej, żony Władysława Jagiełły. Szybko jednak zrezygnowano z tego pomysłu, aby nie zaburzać chronologii serii, i królową Jadwigę zastąpiono Janem III Sobieskim. Dlaczego w Polsce z banknotów spoglądają na nas tylko ojcowie założyciele z dynastii Piastów i Jagiellonów? Czy znajdzie się tam miejsce dla zasłużonych Polek?

Świat się zmienia, rola kobiet w społeczeństwie rośnie i my też chcemy być częścią tych zmian. Na kartach płatniczych Banku BGŻ BNP Paribas pojawi się wizerunek wpływowej kobiety lub element symbolizujący jej społeczną odpowiedzialność.

A Ty jak myślisz? Dlaczego nie ma kobiet na banknotach? Wejdź na www.nazmiany.pl i wyraź swoją opinię.

Kobiety na banknotach - dołącz do akcji! | BGŻ BNP Paribas

Czego brakuje na polskich banknotach? Wizerunków kobiet. Dlaczego się tam nie pojawiają? Wejdź na nazmiany.pl i dołącz do akcji Banku BGŻ BNP Paribas. Wyraź swoją opinię, z nami stać Cię na zmiany!

Kobiety odgrywają coraz większą rolę w społeczeństwie, polityce i biznesie. Dlaczego więc nie ma ich na banknotach, skoro kiedyś widniały na nich wizerunki Marii Skłodowskiej-Curie i Emilii Plater?


Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?

Ostatnią kobietą, która widniała na polskim banknocie o nominale 20 000 zł była Maria Skłodowska-Curie. Niestety po denominacji złotego w 1995 roku nie wróciła już ona na żaden z nowych banknotów. Brak polskich kobiet na banknotach dziwi, tym bardziej, że #kobietynabanknotach widnieją w kilkudziesięciu krajach całego świata!

Dlaczego w Polsce z banknotów spoglądają na nas tylko zasłużeni mężczyźni? Czy kiedyś na polskie banknoty powrócą wpływowe kobiety?
Postanowiliśmy zainicjować zmiany na lepsze i umieścić na kartach płatniczych Banku BGŻ BNP Paribas wizerunek wpływowej kobiety lub element symbolizujący jej rolę w społeczeństwie.

Wejdź na www.nazmiany.pl i napisz, dlaczego według Ciebie nie ma kobiet na banknotach.

Dlaczego wizerunki kobiet nie pojawiają się na banknotach? #kobietynabanknotach | Bank BGŻ BNP Paribas

Jadwiga Andegaweńska, Emilia Plater czy Maria Skłodowska-Curie przez lata pojawiały się na polskich banknotach. Jednak po reformie walutowej z 1995 roku żadna z nich nie wróciła na banknoty z nowymi nominałami.

Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?

Ostatnią Polką, która widniała na banknocie była Maria Skłodowska-Curie. Dlaczego zniknęła? Dlaczego z polskich banknotów spoglądają na nas tylko królowie polskich ziem? Czemu nie miałaby się tam znaleźć Królowa Jadwiga? W końcu #kobietynabanknotach widnieją w kilkudziesięciu państwach na całym świecie!

Postanowiliśmy zainicjować dobre zmiany i umieścić na kartach płatniczych Banku BGŻ BNP Paribas wizerunek wpływowej kobiety lub element symbolizujący jej rolę w społeczeństwie.

Wejdź na www.nazmiany.pl i napisz, dlaczego według Ciebie nie ma kobiet na banknotach.