Kobiety mają głos! Akcje społeczne zapoczątkowane przez wyjątkowe osoby

Kobieta.Gazeta.pl

Kobiety mówią głośno i wyraźnie. Coraz częściej mamy odwagę i siłę mówić o rzeczach, które nas bolą i bezpośrednio dotyczą. A czasami wystarczy jedna kobieta, która sprawia, że zmienia się świat.

#LessWaste

W 2018 roku Areta Szpura zszokowała rodzimą branżę mody, odchodząc z założonej wspólnie z Karoliną Słotą marki Local Heroes. Szpura postanowiła poświęcić się kwestiom mody etycznej i zrównoważonej i popularyzacji ruchu #LessWaste. Świecąc przykładem Szpura przekonuje młodych ludzi do ekologii, angażuje się w liczne inicjatywy (projekt Surplus, który daje drugie życie starym i używanym ubraniom). Generalnie namawia, żeby mniej konsumować i zostawiać po sobie jak najmniej rozkładających się setki lat śmieci.


Jak powiedziała w rozmowie z Kobieta.gazeta.pl: - Zmiana nie przyszła z dnia na dzień. Jak zawsze, to był proces. Zawsze myślałam o modzie jak o czymś fajnym, wesołym, co pozwala wyrażać emocje i uczucia, dodaje pewności siebie. I nagle obejrzałam dokument ?True cost” i zobaczyłam ciemną stronę tego systemu, i to mnie strasznie zasmuciło. Po tym filmie do dziś nie jestem w stanie wejść do niektórych sieciówek, bo przed oczami stają mi sceny, na których widzę, w jakich warunkach wytwarzane są te ubrania - tłumaczyła.


#GurlsTalk

Adwoa Aboah, modelka i aktywistka walczy o prawa kobiet m.in. za pomocą założonej przez siebie platformy „Gurls Talk”. U zarania Gurls Talk funkcjonowała jako niewielkie forum dyskusyjne. Dzisiaj urosło, spotkało się z zainteresowaniem i stało się spotkaniami i panelami organizowanymi na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Los Angeles. Polską edycję Gurls Talki zorganizowało ?Vogue Polska” i pojawiła się na nim sama Adwoa Aboah. Podczas spotkań, ale także na stronie Gurls Talk kobiety dzielą się swoimi historiami, które mają pomóc w samoakceptacji i służyć jako inspiracja. Aboah zaczęła od opowiadania o sobie: swojej walce z depresją i uzależnieniem. Aboah stara się oswoić problem chorób psychicznych.


#MeToo

Lawinę, która uruchomiła zamieszczanie w mediach społecznościowych hasztaga ze słowami #MeToo zapoczątkowała 15 października 2017 roku aktorka Alyssa Milano. Gwiazda napisała wówczas:

Jeśli byłaś seksualnie molestowana napisz "Me Too” w odpowiedzi na mój post.

Słowa "Ja też" stały się zaczątkiem do ogromnej dyskusji i pokazały skalę zjawiska, jakim jest codzienne przekraczanie granic intymności kobiet. Ruch #MeToo stał się także początkiem upadku wszechwładnego producenta filmowego Harveya Weinsteina, którego o gwałty i molestowanie oskarżały kolejne kobiety z Rose McGovan i Asią Argento na czele.


#Sexedpl

Modelka Anja Rubik, załamana niskim poziomem edukacji seksualnej w Polsce oraz ograniczaniem prawa do samostanowienia o sobie kobiet, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i wydać książkę dotyczący seksualności właśnie. ?#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”” to zapis osiemnastu rozmów, które modelka i aktywistka przeprowadziła z ekspertami z różnych dziedzin na tematy, które w polskim społeczeństwie dalej stanowią temat tabu. Książka w założeniu miała trafić do młodzieży (cena książki pokrywa koszty jej produkcji i dystrybucji i jest w zasięgu cenowym młodych ludzi), ale spotkała się z dużym zainteresowaniem także ludzi, którzy inicjację już dawno mają za sobą.

#Sexedpl Fot. materiały prasowe

#Sexedpl to nie tylko książka, ale także warsztaty, spotkania, panele, które odbywają się w kolejnych największych miastach w Polsce, a podczas których młodzi ludzie mają szansę dowiedzieć się więcej na temat tej sfery życia.

Anja Rubik wzięła sobie do serca edukowanie i oswajanie z seksem młodych ludzi. I zrobiła to z zapałem i konsekwencją oraz w doborowym towarzystwie.


#StrajkKobiet

Jak piszą same o sobie:
Są oddolnym, niezależnym ruchem społecznym wkurzonych kobiet i wspierających nas rozumnych mężczyzn. Protestujemy i działamy na rzecz praw kobiet, demokracji, Polski dla wszystkich, mobilizując się w ponad 150 miastach w Polsce. 90 procent z nich to miejscowości mniejsze niż 50 tysięcy mieszkańców, co jest naszą największą siłą i dumą.

#StrajkKobiet

Strajk Kobiet to nieformalna, bezpartyjna inicjatywa kobiet, która zorganizowała Ogólnopolski Strajk Kobiet - Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą. „Czarne protesty” doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji.

Na koncie Strajku Kobiet są także inne inicjatywy: Czarny Poniedziałek, Międzynarodowy Strajk Kobiet, Czarny Wtorek, Czarny Piątek, ale i 3 x Veto, „Walczymy do końca!”, Deja Vu, Wieszak dla Biskupa czy Dzień SuperMatki.

Ogólnopolski komitet wsparcia prowadzony jest przez Martę Lempart i Natalię Pancewicz. Logo Strajku zaprojektowała Ola Jasionowska, a za pogotowie graficzne służą Adriana Tronina i Natalia Pancewicz.


Nadia Murad przeciwko gwałtom

Nadia Murad oraz Denis Mukwege (lekarz leczący ofiary przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Kongo) to laureaci tegorocznej pokojowej nagrody Nobla. Oboje poświęcili się walce z przestępstwami seksualnymi i wspieraniem ich ofiar. Murad jest świadkiem oraz ofiarą ataków seksualnych jakie mają miejsce podczas konfliktów zbrojnych. Trudno w jej przypadku mówić o akcji społecznej, ale nie sposób ją pominąć, mówiąc o ważnych inicjatywach.

Nadia Murad przeciwko gwałtom. Fot. Frank Schwichtenberg/ Wikimedia Commons

Murad odrzuciła tabu i przeciwstawiła się wstydowi i milczeniu, które otacza kobiety - ofiary gwałtów. Murad jest członkinią irackiej mniejszości Jazydów. Jako jedna z trzech tysięcy kobiet i dziewcząt, padła ofiarami najokrutniejszych zbrodni. Po trzech miesiącach piekła, uciekła i postanowiła, że będzie głośno opowiadała o tym, co przeszła. Została ambasadorką dobrej woli Organizacji Narodów Zjednoczonych. Walczy o to, żeby "zaprzestano używania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych".