Spadkobierczynie Marii Skłodowskiej-Curie. Polki, które podbijają świat nauki i technologii

Większość wykształconych ludzi na świecie słyszała o Marie Skłodowskiej-Curie. Ale to nie jedyna Polka, która przyczyniła się do rozwoju nauki, techniki czy medycyny i zapisała się na kartach historii. Zdolnych, wszechstronnie wykształconych Polek jest więcej. Tych pięciu nazwisk po prostu nie wypada nie znać!

Na każdą naszą znaną rodaczkę przypada tysiące takich, o których nikt nie słyszał. Chociaż na szczęście to, stopniowo, się zmienia. Coraz częściej praca i umiejętności Polek są zauważane i doceniane. Kogo więc wypada nam znać? Przedstawiamy listę pięciu współczesnych Polek, które z dumą mogą nosić tytuł spadkobierczyń Marii Skłodowskiej-Curie. Reprezentują różne dziedziny – medycynę, fizykę, świat technologii i finansów. Ich wynalazki i działania zmieniają świat na lepsze, pomagają ludziom i. ułatwiają nam życie.


MARIA SIEMIONOW – PROFESOR MEDYCYNY

Maria Siemionow jest obecnie najbardziej znaną polską lekarką na świecie. Zrobiło się o niej głośno, gdy w 2008 roku przeprowadziła czwartą na świecie i pierwszą w USA udaną operację przeszczepienia całej twarzy. Wraz ze swoim zespołem, podczas 22-godzinnej operacji, przeszczepiła twarz kobiecie, która była ofiarą strzelaniny. 80 procent powierzchni twarzy pochodziło od zmarłej dawczyni.

Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

Maria Siemionow od 1995 roku dowodzi oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w USA. Od lat promuje i wspiera polskich naukowców. Prowadzi prace badawcze nad nową generacją leków dla ludzi po przeszczepach.


OLGA MALINKIEWICZ - FIZYK

Olga Malinkiewicz ma dopiero 35 lat, a już osiągnęła sukces na światową skalę. Odkryła właściwości perowskitu, nad którym od wielu lat głowili się naukowcy z Oksfordu i szwajcarskiej Lozanny. Swoje rozwiązanie opatentowała w listopadzie 2013 r. i od razu rozpoczęła pracę na komercjalizacją technologii perowskitowej. Badaczka założyła firmę Saule Technologies i pracowała nad rozwojem projektu we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

Dr Olga Malinkiewicz w laboratorium Saule Technologies. FOT. MIECZYSŁAW MICHALAK

Jej metoda tworzenia ogniw perowskitowych w temperaturze pokojowej upraszcza i przyspiesza proces produkcji. Zmniejsza też jego koszty. Ogniwo można połączyć z obudowami urządzeń mobilnych, dzięki czemu można ładować sprzęty bez żadnych kabli, nawet za pomocą sztucznego światła.

Odkryciem Olgi Malinkiewicz interesowało się wielu. W styczniu 2018 roku firma Skanska podpisała z firmą Saule Technologies umowę na wyłączne prawa do wykorzystania tej technologii w budownictwie komercyjnym.


ALEKSANDRA ORCHOWSKA - NAUKOWIEC

Aleksandra Orchowska w swojej pracę skupiła się na pomocy chorym dzieciom. Jej robot Zoli został doceniony w konkursie Innovators Under 35. To międzynarodowy konkurs organizowany przez prestiżowy magazyn „MIT Technology Review”. Wyróżnione osoby muszą mieć mniej niż 35 lat i zabłysnąć innowacyjnym pomysłem, który ma szansę zmienić czyjś świat na lepsze.

Na czym polega praca Zoli? To w swego rodzaju gra edukacyjna dla dzieci chorych na cukrzycę. Sprawdzi się przede wszystkim wśród najmłodszych, którzy zapominają o braniu lekarstw lub zwyczajnie buntują się i nie chcą ich przyjmować. Zoli pomaga dzieciom w dbaniu o zdrowie i uczy je, jak żyć z trudną chorobą, którą jest cukrzyca.
Obecnie Aleksandra Orchowska pracuje nad połączeniem „zabawki” z aplikacją.


KAMILA STARYGA - INŻYNIER

Kamila Staryga od dziecka chciała zostać inżynierem. I udało się jej to osiągnąć. Nie miała pieniędzy na prestiżowe studia w Cambridge, ale przy odrobinie szczęścia udało jej się uzbierać 100 tysięcy złotych na pokrycie kosztów nauki. Później przychodziły kolejne sukcesy. Rozpoczęła swoją przygodę z gigantem świata technologii – marką Google.

W ramach dodatkowego projektu w Google, przyczyniła się do otwarcia przez koncern Mountain View - pierwszego na świecie kampusu dla startupów w Londynie.

Ponadto, wraz z kolegami z Singularity University, zaprojektowała wynalazek medyczny, za który dostała nagrodę od Massachusetts Institute of Technology. To specjalna inteligentna podpaska, która bada krew menstruacyjną i przekazuje informacje o ewentualnych chorobach do smartfona.


MARTA KRUPIŃSKA - PRZEDSIĘBIORCA

Przygoda Marty Krupińskiej ze światem finansów zaczęła się od tego, że chciała pomóc rodzicom w kłopotach finansowych. Za granicą poszła do banku, aby przelać pieniądze na ich konto. Zaproponowano jej transfer za 300 euro, czyli około 10 proc. kwoty, którą chciała wysłać. W innej placówce przelew miał kosztować 400 euro. Jako przedsiębiorcza studentka zdecydowała się więc. kupić bilet lotniczy do Polski i tak przekazać pieniądze. Wyszło taniej. Ta historia dała Krupińskiej do myślenia.

fot. blog.azimo.com

Kilka lat później Marta Krupińska stworzyła używaną na całym świecie platformę do szybkich i tanich transferów pieniędzy – Azimo. Jej firma jako pierwsza wprowadziła możliwość transferu środków bezpośrednio na numer telefonu.